Ön Yargılar Üzerine

gelincik

Çok güzel bir hikaye duymuştum küçükken. Geçen gün “ön yargı” kelimesini tekrar duyduğumda aklıma geldi. Tesadüf eseri okuduğum kitaplardan birisinde de karşılaştım. Hikayeyi kendi kelimelerimle yazmak istedim. Hikaye kimsesiz bir anne ile başlıyor…

Kundaktaki çocuğu ile birlikte bir de gelincik ile birlikte yaşayan bir anne varmış. Gelincik bebekliğinden beri o kadınla bir aradaymış. Bebekken onu bulduğunda yaralı ve korkmuş bir gelincik güven içerisinde yaşadıkça uysallaşmış ve kadının yanından hiç ayrılmaz olmuş. Gelincik kadının istediklerini anlamaya başlamış ve akıllı bir köpek gibi onunla anlaşmaya bile başlamış.

Birkaç ay sonra kadın çocuğu olduğunda oldukça büyümüş olan gelinciğin halen onlarla yaşamasına izin vermiş. Çocuğu büyütmek ve bir yandan da tek başına evin işlerinin hakkından gelmek kolay değilmiş. Kadın çok çalışıyormuş. Bir gün yavrusu kundakta yanı başında gelinciği bırakıp bir işini halletmek için köye gitmiş.

İşlerini hızlıca hallederek derhal eve dönmüş. Kapıyı açtığında gelinciği ağzı kanlar içinde görmüş ve eline geçirdiği ilk şeyle üzerine koşturup vurmuş ve gelinciği öldürmüş. Patırtı kütürtü yüzünden yan odada uyuyan çocuk uyanmış ve ağlamaya başlamış. Anne hemen oraya koşturmuş bu kez. Yavrusunun başında ölü bir yılanı görünce ağzı kanlı gelinciğin aslında yavrusunu yılandan koruduğunu anlamış.

Bazen sadece derisinin renginden, bazen dış görünüşü geçmişimizdeki kötü bir hatıramızla benzeştiğinden bazen de mensubu olduğu aile ya da topluluktan dolayı bazılarına karşı ön yargılarımız olabilir. Belki de sadece ses tonundan hoşlanmadığımız için bir kişiye karşı ön yargımız olabilir. Ancak bunun zaman içinde bizde pişmanlıklar oluşturması mümkündür. Bu pişmanlıkların oluşmaması ahengimizi ve insanların güvenmesini sağlayan şefkat ya da sevginin de yok olmasını sağlar.

Aslında yapmamız gereken kişilerin değerlerini öğrenmek ya da kalbine bakmaya çalışmaktır. Unutmamak gerekir ki her davranışın altında mutlaka iyi bir niyet vardır…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s